NUDEĆI SVOJU PRISUTNOSTI PRUŽAMO
POMOĆ I SUOSJEĆANJE OSOBAMA KOJE
BOLUJU OD TEŠKIH NEIZLJEČIVIH BOLESTI
I NJIHOVIM OBITELJIMA OLAKŠAVAJUĆI TAKO
NJIHOVU PATNJU
Naš volonterski tim posjećuje osobe u potrebi za palijativnom skrbi
- U kući oboljelog
Jedan volonter posjećuje jednu oboljelu osobu i njegovu obitelj. Posjete se u pravilu odvijaju jednom tjedno u prosjeku po dva sata, u onom terminu koji odgovara volonteru i obitelji. Nakon smrti oboljelog, u dogovoru s obitelji, volonter povremeno nastavlja posjećivati obitelj radi podrške u žalovanju.
- Na palijativnom odjelu Specijalne bolnice za plućne bolesti
Svaki volonter posjećuje pacijente na odjelu jednom tjedno u dogovoru s koordinatoricom volontera i glavnom sestrom odjela te uz pristanak pacijenta. Ponekad pacijent nije u kontaktu i u tom slučaju ako obitelj to želi volonter može sjediti uz bolesnika i jednostavno biti prisutan neko vrijeme, nešto čitati i sl. kako već odgovara oboljelom i obitelji.
- U Domu za starije osobe Trešnjevka Zagreb i POdružnici Drenovačka
Volonteri obilaze korisnike doma koje je stručno osoblje prepoznalo kao one koji su u potrebi za palijativnom skrbi. Obilasci se odvijaju određene dane u tjednu po dogovoru. Najčešće volonteri obilaze korisnike u parovima, a ponekad i individualno.
Najvažniji ”zadatak” volontera u palijativnoj skrbi je prisutnost u kojoj je orijentiran na oboljelog
Volonter svojom prisutnošću oboljelom pruža osjećaj da nije sam i da je važan za svoju obitelj ali i za cijelu zajednicu. Donosi mu ozračje mira, ljubavi i pažnje, pruža podršku u odnosima s članovima obitelji, ali i svim stručnjacima uključenima u skrb.
Volonter pomaže i obitelji bolesnika na način da, provodeći vrijeme s oboljelim, članovima obitelji oslobađa vrijeme za odmor ili neke druge aktivnosti koje pridonose osjećaju stabilnosti i jačaju njihove kompetencije za skrb.
Najčešće aktivnosti naših volontera
- prisutnost uz oboljelog u razgovoru ili šutnji
- čitanje
- zajedničko gledanje nekog programa, filma ili sl.
- molitva
- zajednički odlazak u šetnju
- odlazak u sitnu nabavku namirnica, u ljekarnu, liječniku
- i slično…
Volonteri ne obavljaju nikakve zdravstvene postupke niti vrše njegu bolesnika, rehabilitaciju niti išta slično. U kući pomažu kao dobar susjed te ne preuzimaju održavanje čistoće i higijene prostora. Mogu pripomoći u nekim sitnicama.
Često se dogodi da dolazak i prisutnost volontera više znače članu obitelji nego samom bolesniku. Posebno je to slučaj kod članova obitelji koji dulje vrijeme intenzivno skrbe o oboljelom, osamljeni su u tome i iscrpljeni te im je važna podrška druge osobe s kojom mogu podijeliti svoje teškoće, svoju svakodnevicu, koja će ih znati slušati, razumjeti i na taj način biti im podrška.
Educiran volonter je od velike važnosti i profesionalnim suradnicima u skrbi, koordinatoru palijativne skrbi, mobilnim timovima i ostalima, jer prepoznaje promjene kod bolesnika i obitelji i u suradnji sa stručnjacima u udruzi o tome dalje obavještavamo naše suradnike. Za oboljelog i obitelj to predstavlja sigurnost i kontinuitet u skrbi i da u svemu tome nisu sami.
Volonter utječe i na širu zajednicu povezivanjem i umrežavanjem postojećih institucija, širi stečena iskustva, educira i informira zajednicu o palijativnoj skrbi te jača i širi svijest o važnosti i dobrobiti volontiranja.
Zahvaljujući donacijama volonteri La Verne imaju osiguranu redovitu edukaciju i kontinuiranu supervizijsku podršku te im je na raspolaganju više stručnih osoba kako bi im bili podrška te kako bi podrška za naše korisnike bila što cjelovitija i kvalitetnija.
DA NITI JEDAN ČOVJEK NE UMRE OSAMLJEN,
VEĆ U OZRAČJU LJUBAVI, MIRA I PAŽNJE
Pratite nas!