Program: VOLONTERI U PALIJATIVNOJ SKRBI – DOSTOJANSTVEN ŽIVOT DO KRAJA
Financijska podrška: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Razdoblje provedbe projekta: 1. lipnja 2023. do 31. svibnja 2026.
Iznos: 25.000,00 eura/godina
Nositelj: Volonteri u palijativnoj skrbi La Verna
Partneri:
- Grad Zagreb
- Dom zdravlja Zagreb Istok
- Dom za starije osobe Trešnjevka Zagreb
- Specijalna bolnica za plućne bolesti Zagreb
Cilj programa:
Doprinijeti kvaliteti života i smanjenju socijalne isključenosti starijih i teško bolesnih osoba u potrebi za palijativnom skrbi i njihovim obiteljima, pružajući im savjetodavnu, emocionalnu i psihosocijalnu podršku u nošenju s teškoćama bolesti uključivanjem educiranih volontera palijativne skrbi u skrb te suradnjom s ustanovama i stručnjacima koji pružaju usluge ovim korisnicima.
Sadržaj programa:
Volonteri zajedno za socijalnom radnicom i pojačani dodatno koordinatoricama volontera pružaju podršku starijima i teško bolesnima u potrebi za palijativnom skrbi te njihovim obiteljima posjećujući ih u njihovim domovima. Ove posjete odvijaju se u partnerstvu s Domom zdravlja Zagreb Istok – Palijativna skrb te u suradnji s drugim domovima zdravlja kao i suradnji s uredima zavoda za socijalni rad. Partnerstvo se očituje u timskom nastupanju prema korisniku i međusobnom nadopunjavanju u brizi za korisnika. Suradnja se očituje u međusobnom povezivanju i posredovanju i zagovaranju za ostvarivanje prava korisnika te uključivanja u skrb.
Volonteri provode vrijeme s korisnikom u razgovoru, čitanju, obavljanju kupovine i sl. Oslobađaju tako dio vremena članovima obitelji. Stručni radnici pružaju stručno savjetovanje, posredovanje među partnerima i suradnicima, pružaju pomoć u ostvarenju prava, pomoć u planiranju skrbi, duhovnu podršku. Zajednički tako doprinose olakšanju boli i patnje korisnika, smanjenju izolacije i poboljšanju socijalnih odnosa.
Ovim programom ove aktivnosti šire se i na volonterski obilazak i druženje sa starijim i teško bolesnima u potrebi za palijativnom skrbi zbrinutima u Domu za starije osobe Trešnjevka Zagreb, u njegovoj podružnici Drenovačka, te u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti Zagreb.
Program obuhvaća i edukaciju volontera i stručnjaka u trajanju od 20 sati. Planirana je evaluacija te promocija programskih aktivnosti.
U Otočcu su predviđene aktivnosti senzibilizacije javnosti, povezivanja bitnih dionika u palijativnoj skrbi te pokretanja volontiranja u palijativnoj skrbi kojima bismo prenijeli dio svojih iskustava i pokrenuli razvoj sličnih aktivnosti.
Usluge su potpuno besplatne i dostupne najsiromašnijim građanima kojima se tako pomaže u ostvarenju prava na dostojanstven život do kraja u ozračju ljubavi i pažnje. Edukacija se također ne naplaćuje te je tako pristupačna i pridonosi povećanju kapaciteta stručnjaka ustanova kao i volontera.
Program u velikoj mjeri podrazumijeva suradničke odnose s drugim važnim dionicima u palijativnoj skrbi – partnerstva i suradnja s jedinicom lokalne samouprave, domovima zdravlja i ustanovama socijalne skrbi te bolnicom što je u skladu s načelom socijalnih inovacija
Aktivnosti programa:
- Podrška starijima i teško bolesnima te članovima obitelji u vlastitim domovima
- Podrška starijima i teško bolesnima te članovima obitelji u Domu za starije Trešnjevka Zagreb, u podružnici Drenovačka te u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti Zagreb
- Unaprjeđenje suradnje i integracija skrbi
- Posudba ortopedskih pomagala (bolesnički krevet, antidekubitalni madrac, invalidska kolica, WC stolica, povišenje za WC školjku, daska za kadu i sl.)
- Zapošljavanje i osposobljavanje koordinatorice volontera
- Rad s volonterima: regrutacija, koordinacija, supervizijska podrška
- Edukacija volontera i stručnjaka
- Senzibilizacija javnosti i informiranje o projektnim aktivnostima i uslugama
- Prijenos iskustava i pokretanje aktivnosti palijativne skrbi u Otočcu.